Meta’dan Yeni Donanım Ürünleri: Meta Quest 3 ve Ray-Ban Meta Akıllı Gözlükler

Meta’dan Yeni Donanım Ürünleri: Meta Quest 3 ve Ray-Ban Meta Akıllı Gözlükler

Meta, başını kaplayan bilgisayar vizyonunu biraz daha gerçek dünya ile bütünleştiren yeni donanımlarını duyurdu: Meta Quest 3 başlık ve Ray-Ban işbirliğiyle geliştirilen yeni akıllı gözlükler.

Meta Quest 3 Başlığı

Meta’nın yeni sanal gerçeklik başlığı Meta Quest 3, gözleri ve yüzün yanlarını kayak gözlükleri gibi kaplayacak şekilde tasarlanmış. Bu tasarım, geniş kullanımının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor çünkü çoğumuz tam teşekküllü bir yüz bilgisayarına vizyonumuzu sınırlamak yerine, elimizdeki cam slablara yüz gömmeyi tercih ederiz. Ancak Meta, Oculus’u neredeyse on yıl önce satın almasıyla başlayan teknoloji yolculuğunda, karışık gerçeklik (mixed reality) özelliğine daha fazla yer vererek, başlıklı bilgisayarların geleceğinin gerçek dünyayı biraz daha fazla görmeyi içerebileceğini öneriyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, anahtar konuşmasında, bilgisayarların geleceğinin tamamen fiziksel ve dijital dünyanın birleştiği bir dünya olacağına inandığını vurguladı ve Quest 3’ü sektörün ilk “ana akım gerçeklik başlığı” olarak nitelendirdi.

Meta Quest 3, 10 Ekim’de piyasaya sürülecek ve 128 gigabayt dahili depolama alanına sahip temel modeli 500 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 512 GB modeli ise 650 dolar olarak fiyatlandırılacak. Başlık, Snapdragon’un XR2 Gen 2 yonga seti ile çalışıyor, bu da daha iyi grafik performansı sağlıyor. Ayrıca, gözlüklerin optiği iyileştirilmiş, bu da karışık gerçeklik deneyimini—gerçek dünyayı renkli bir şekilde görmeyi—önemli ölçüde geliştiriyor. Meta Quest 3’ün görüş alanı Meta Quest 2’ye göre biraz daha geniş, yeni 4K “sonsuz ekran” çözünürlüğü yaklaşık yüzde 30 oranında artırıyor.

Ray-Ban Meta Akıllı Gözlükler

Meta, Ray-Ban ile işbirliği içinde üretilen yeni video kayıt gözlüklerini de tanıttı. Bu yeni akıllı gözlükler, hem güneş gözlüğü hem de şeffaf lensli gözlük olarak sunulacak ve isteğe bağlı olarak reçeteli lenslerle de alınabilecek. Yeni model, daha önceki Ray-Ban Stories modelinden daha hafif, daha iyi ağırlık dağılımına sahip ve sağ tapınakta daha büyük bir dokunmatik pad içeriyor. Gözlükler, 1080p HD video ve 12 megapiksel sabit görüntü kaydedebiliyor ve dahili hoparlörler ve mikrofonlar aracılığıyla sesli komutları algılayabiliyor.

Yeni gözlükler 17 Ekim’de satışa sunulacak, düz lensler için başlangıç fiyatı 299 dolar, geçiş lensleri için 379 dolar ve reçeteli lensler için muhtemelen daha yüksek bir fiyat etiketi olacak. Ayrıca, yeni gözlüklerdeki LED ışık, kayıt yapıldığını çevredeki insanlara daha açık bir şekilde gösterecek şekilde iki katına çıkarılmış.

Sonuç

Meta’nın yeni donanım ürünleri, hem Meta Quest 3 hem de Ray-Ban gözlükler, gerçek dünyaya daha fazla görünürlük sağlarken, bu “gerçek dünya” hala Meta uygulamalarını kapsamlı bir şekilde içeriyor. Bu yeni ürünler, hem teknoloji meraklılarına hem de geniş tüketici kitlesine hitap etmeyi amaçlıyor.

Bir Yorum Yazın

Scroll to Top