Metaverse Nedir?

Metaverse’in tek bir oluşturucusu, bir sahibi veya bir tanımı yok.

Ne kadar Facebook ismini “Meta” yaparak kendisini Metaverse’ün kurucusu algısını yaratsa da Metaverse Facebooktan çok daha büyük bir terim.

Genel hatlarıyla, World Wide Web’e (WWW) benzer bir dijital gerçeklik alanı olarak tanımlanabilir. Ancak sosyal medyayı, artırılmış gerçeklik, çevrimiçi oyun ve kripto para birimlerinin özellikleriyle birleştirdiğimizde, kullanıcıların sanal olarak hareket etmelerine ve etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan bir konsept ortaya çıkıyor. Bu konsept henüz emekleme aşamasında olsa da, potansiyeli çok büyük.

Teknoloji firması NVIDIA’nın CEO’su Jensen Hang, “Bu noktada […] metaverse’in mevcut ekonomimizden daha büyük yeni bir ekonomi olacağından eminim” diyor. Metaverse’e yaptığı yatırımlarla bazılarının, bu yeni teknolojinin bir gün Apple’dan daha fazla büyüyeceğini tahmin etmesine neden olan şirket NVIDIA, metaverse çılgınlığından kendine pay çıkarmaya çalışan birçok şirketten sadece biri. Epic Games, Microsoft ve diğer bazı büyük şirketler kendi girişimlerini başlattı bile. Facebook yıllardır metaverse için sanal gerçekliğe yatırım yapıyor. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, insanların bir gün Facebook’u sosyal medya şirketi olarak tanımlamak yerine bir metaverse şirketi olarak düşünmelerini beklediğini belirtti. Geçen hafta Facebook Avrupa’daki büyük metaverse girişiminin duyurusunu yaptı.

 

Mark Zuckerberg, Temmuz ayında teknoloji blogu The Verge’e şu anda interneti dolduran standart “iki boyutlu” web sayfalarıyla, metaverse fikrini karşılaştırırken, “Sadece içeriği görüntülemiyorsunuz, içindesiniz” tanımını yaptı. İster sosyal medya ister sanal gerçeklik olsun, ister çevrimiçi oyun veya kripto para birimi alanı olsun, metaverse’in içerdiği alanlar zaten yıllardır hayatımızda var. Second Life, Fortnite, Roblox ve Minecraft gibi etkileşimli oyunların hepsinde metaverse unsurları halihazırda bulunuyor. Burada kullanıcılar ortak çalışabiliyor ve iş birliği yapabiliyor, etkinliklere katılabiliyor ve sanal ürün ve hizmetler için gerçek dünyadan para alışverişi yapabiliyor.

Ancak şimdiye kadar, bu dünyalar büyük ölçüde kendi kendine yeten yerler olarak biliniyordu. Metaverse vizyonerleri ise kişinin bu farklı dijital dünya türleri arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebileceği sanal bir evren öngörüyor. Kullanıcılar, dijital bir avatar biçiminde aynı sanal kimliğini koruyabilir. Hatta bir dünyada sahip oldukları sermayeleri başka bir dünyada da aynı değeri taşıyabilir. Zira herkes evrensel olarak kabul edilen bir dijital para birimiyle ödeme yapabilir.

Bir Yorum Yazın

Scroll to Top