dar

Mines of Dalarnia (DAR) Nedir ? Derin İnceleme

Mines of Dalarnia, prosedürel olarak oluşturulmuş seviyelere sahip bir aksiyon macera oyunudur. Oyuncular, nadir kalıntılar ve eserler ararken MoD evreninin sırlarını ortaya çıkarmak için becerilerini ve donanımlarını geliştirerek çeşitli oyun içi öğeleri benimser ve birleştirir. Keşfedilecek farklı araziler ve Dalarnia dünyasında birlikte oynayabilecekleri nadir kaynaklar ve arkadaşlar arayışında fethedilecek canavarlar var.

MoD, gerçekten kullanıcılara ait olan bir oyundur – oyundaki tüm varlıklar, değiştirilemez jetonlar olarak temsil edilir ve açık pazarlarda ihraç edilebilir ve takas edilebilir. Oyun sonuçlarını değiştirebilecek merkezi bir taraf olmadığından emin olmak için oyun içi işlemlerin tümü blok zincirine kaydedilir.

MoD, yönetişim belirteci olarak yerel bir belirteç olan DAR’ın yanı sıra araçları yükseltmek ve pazar yerlerinde ticaret yapmak için gerekli para birimini yayınlar. Dalarnia dünyasındaki varsayılan para birimi gibi.

 

 

 DAR Oynanış öğeleri ve oyun içi NFT’ler

 

Ana oyun, madencilik, savaşma ve kaynak toplama etrafında kuruludur. Blok zinciri teknolojisinden yararlanan oyundaki varlıklar, takas edilemez tokenler olarak verilir ve oyun içi pazarda serbestçe transfer edilebilir ve takas edilebilir.

 1. Madenler ve topraklar

Dalarnia dünyasında, yeraltında cesur kaşifler tarafından keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda farklı mineral kaynağı var. Arazilerin arazisi değişir ve kaynaklar da öyle. Dalarnia’yı daha iyi geliştirmek ve kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak için, hem dünyayı yeni girenler için daha çekici bir yer haline getirmeye hem de kendileri için bir servet kazanmaya çalışan hırslı girişimcilere araziler satılacak.

1.1 Arazi Türleri

Şu anda, Dalarnia’nın cesur kaşifleri tarafından dört tür arazi keşfedildi ve ziyaret edilecek daha çok kalıntı var.Araziler dört türe ayrılır: Karasal, Lav, Buz ve Karanlık.

 

 1. Madenciler ve Toprak Sahipleri

 

2.1 Madenler

Madenciler, kaynak elde etmek için madencilik oyunu oynayarak ekipmanlarını geliştirmeye odaklanırlar. Madencilik seçenekleri, madencilerin ilerlemesini gösteren güç seviyesi ile sınırlıdır. Madencilik sırasında en değerli kaynakları bulmak için canavarlarla savaşır ve farklı niteliklerdeki blokları yok ederler. Her başarılı eylem, kaynak (NFT’ler) ve yağma (NFT’ler) açısından madencilikten sonra hangi ödülleri alacaklarına karar veren yüksek puanlarını geliştirir. Madencilik seansları zamanla sınırlıdır. Tüm sağlık puanlarını kaybettiği için süre biterse veya oyuncu ölürse oturum iptal edilir.

Bu durumda, oyuncunun yüksek puanı belirli bir miktar düşürülecek ve bu da daha az ödülle sonuçlanacaktır.

 

Oyuna başlayarak madenciler, Sınırlı Sürüm Başlangıç Paketi satın alabilir, Temel Başlangıç Paketi satın alabilir veya Ücretsiz 2 Oyun Paketi kullanabilir. Tüm bu Paketler, gerekli madencilik ekipmanının temel sürümlerini içerir, ancak aşağıdaki gibi birbirinden farklıdır:

 

Sınırlı Üretim Başlangıç Paketi

Sınırlı Sürüm Başlangıç Paketi, tedarik açısından sınırlıdır ve aşağıdaki NFT’leri içerir:

 • Sınırlı Üretim Kozmetik NFT
 • [X] Madencilik Oturumları için Ödül Bonusu veren tüketilebilir NFT
 • Oyunculara Derinlik 2 ve 3’e erişim sağlayan Anahtar Öğe NFT
 • Oyuncuların NFT’ler oluşturmasına olanak tanıyan Crafting Pass

Bu Başlangıç Paketlerinin sınırlı sayıda olması nedeniyle, içerdikleri NFT’lerin koleksiyon amaçlı olması beklenmektedir.

 

Temel Başlangıç Paketi

Temel Başlangıç Paketi, oyunculara Derinlik 2 ve 3’e erişim sağlayan Anahtar Öğe NFT’nin yanı sıra oyuncuların NFT’ler oluşturmasına olanak tanıyan Crafting NFT Geçişini içerir.

 

Ücretsiz 2 Oyun Paketi

Ücretsiz 2 Oyun Paketi, yalnızca yukarıdaki paketler gibi temel ekipmanları içerir. Bununla oyuncular Derinlik 1 mayınlarında madencilik yapabilir, ancak Derinlik 2 ve 3 mayınlarında koşulara başlayamaz ve işçilik özelliklerine erişimleri olmaz. Kaynaklarını pazarda takas edebilirler, ancak oyunun işçiliği ve farklı madencilik Derinlikleri gibi tüm özellikleriyle etkileşim kurmak istiyorlarsa bir Temel Başlangıç Paketi satın almaları gerekir.

 

2.2 Arazi Sahipleri

Oyunda toprak sahibi olmak, para kazanmak için çeşitli fırsatlar sunuyor. Katılımcılara fırsatlar sunmak için toplu olarak arazi satışları yapılacaktır. NFT şeklinde temsil edilen arazi parçasını satın almak için oyuncuların bir bedel ödemesi gerekecek. Alıcılar, farklı türdeki arazileri satın almayı seçebilirler (örneğin, lav arazileri için bir tercihleri varsa). Arazi sahipleri için jetonlar, gerekli araçlar veya mineraller hava damlası veya jeton sahibinin toplu kararlarına dayanan diğer formatlar şeklinde minimum bir ödül olacaktır.

 

Ancak Dalarnia’da bir arsa satın almak saf bir yatırımdan ziyade oyundaki ekonomiyi büyütme sorumluluklarını da beraberinde getiriyor. Her ay bir madendeki faaliyetlerin sayısı ölçülecektir – örneğin, madene katılan yeni madencilerin sayısı, çıkarılan madenlerin miktarı vb. İyi yönetilen ve aktif madenler için ek jeton ödülleri sahibine verilecek; Aktif olmayan mayınlara kıyasla, sahibi artık aktif değilse alınacak önlemler olacaktır.

 

Madende madencilerden elde edilen gelirler için, malikin vergi alma hakkı saklıdır ve vergilendirme kuralları malik tarafından tasarlanabilir. Arazi, sahibi tarafından belirlenen özelleştirilebilir koşullarla da kiralanabilir.

 

 1. Kaynaklar ve Minareller

Oyunda temel mineraller ve egzotik mineraller var. Temel mineraller, temel ekipman yükseltmelerini gerçekleştirmek için kullanılır ve her Mines of Dalarnia oyuncusu için mevcut olan ‘Serbest Bölge’de bulunabilir. Örneğin, hurda, falun bakır ve demir cevherinin tümü temel mineraller olarak kabul edilir.

Temel mineraller dışında, gelişmiş ekipman ve arsa yükseltmeleri yapmak için kullanılan ve yalnızca bir oyuncunun sahip olduğu ‘ücretli’ madenlerde veya başka bir oyuncudan kiraladığınız arazilerde bulunabilen egzotik mineraller de vardır. Ayrıca, belirli mineraller yalnızca belirli maden türlerinde bulunabilir. Örneğin, taşlaşmış neon, prisminiyum ve kristalize plazmanın tümü egzotik minerallerdir.

 

 1. Madencilik Araçları ve Silahları

Oyunu oynamaya başlamak için oyuncuların temel kazma ve oksijen paketlerini içeren başlangıç paketini satın almaları gerekir. İşlevlere bağlı olarak bir aracı yükseltmek için gereken farklı kaynaklar vardır ve DAR belirteçlerinde sabit bir miktarın ödenmesi gerekir. Her oyuncunun alet yuvası için bir üst sınır olduğuna dikkat çekildi – bu miktara ulaşıldıktan sonra, oyuncuların eşyalarını takas etmeleri veya eşyalarını düşürmeleri veya topraklarına yerleştirmeleri gerekir.

Farklı maden türleri, sizi hayatta tutmak için farklı ekipmanlar kullanır. Karasal madenlerde, oksijen tankınızın seviyesi kaçarken ne kadar süre hayatta kalabileceğinizi belirlerdi. Bu Lav madeninde, Isı Emiciniz ne kadar süre hayatta kalabileceğinizi belirleyecektir. Lav madenlerinde daha uzun süre çalışmak için Isı Emicinizi yükseltin.

Madencilik sürecinde toplanan mineraller kullanılarak üretilebilecek eşyalar da var. Örneğin, oyuncular crafting menüsünde 150 parçalık bir kaçış ışınlanma paketi oluşturabilirler. Bir oyuncunun elinde bunlardan biri varsa, herhangi bir zamanda herhangi bir yerden bir mayından kaçabilir ve topladığınız tüm ganimeti tutabilir.

 

 1. Piyasa

Mines of Dalarnia, kullanıcıların madenden çıkarılan minerallerden, hazırlanmış araçlardan benzersiz kozmetiklere kadar çeşitli öğeleri takas etmeleri veya kiralamaları için bir oyun içi pazar yeri sunar. Piyasada gerçekleşen her işlem için DAR olarak bir ücret alınacaktır. Her arazideki farklı mineral dağılımı nedeniyle, oyuncular bir tür mineralde bol miktarda bulunurken başka bir tür eksik olabilir. Ayrıca, arazi sahiplerinin gelirlerinden para kazanmaları için kolay bir mekan sağlar.

 

Mines of Dalarnia Token $DAR 

DAR, oyundaki yerel simgedir ve oyundaki ekonomiyi yönetmede, oyuncuları teşvik etmede ve Dalarnia dünyasında ekonominin sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlamada temel işlevlere hizmet eder.

 1. Oyun içi para birimi

DAR, kullanıcılar araçlarını her yükselttiğinde veya oyun içi pazaryerinde işlem yaptığında kullanılacak varsayılan oyun içi para birimidir. Bu faaliyetlerden toplanan DAR, topluluk rezervinde saklanacaktır; toplu olarak, token sahipleri DAR tokenlerinin kullanım durumuna karar verecek: ya daha fazla oyun geliştirmeyi finanse etmek ya da yakılmak. Aynı zamanda piyasada kullanılan para birimidir, işlem ücretleri de DAR olarak alınır.

 1. Merkezi olmayan yönetim

Mines of Dalarnia, oyunculara ve token sahiplerine ait bir oyundur. Merkezi olmayan yönetim yapısını uygulayarak, oyundaki mekanizmalar ve politikalar, token sahiplerinin toplu olarak karar vermesine bağlıdır. Örneğin, arazi sahipleri tarafından talep edilebilecek azami ve asgari vergi oranı, token sahibi konseyi tarafından kararlaştırılabilir.

 1. Kazanmak için oynamak

Oyuncular, oyunda çeşitli yollarla token ödülleri kazanma şansına sahiptir. İlk olarak, toplanan mineraller ve araçlar, kripto para birimleri için NFT pazaryerlerinde alınıp satılabilir. Araçlar yalnızca belirli bir seviyedeki kullanıcılar için mevcut olduğundan, yeni gelenler için daha gelişmiş araçlar satın almaları için bir kısayoldur ve oyunculara deneyimlerinden para kazanma fırsatı sunar. İkincisi, oyuncular DAR’da yarışmalara katılabilir ve token ödülleri kazanabilir. Oyuncular seviyelerine göre gruplandırılacak ve bir oyuncu ne kadar gelişmişse, bu yarışmalar için ödüller o kadar yüksek olur.

 

 1. Stake ödülleri

DAR tokenleri, getiri sağlamak ve oyuncular için oyunun daha hızlı ilerlemesini sağlamak için stake edilebilir. Sadece gerekli seviyedeki oyuncular için uygun bir araç seti mevcuttur; Oyuncular, oyunu oynayarak veya DAR tokenlerini kullanarak deneyim puanları kazanarak seviye atlayabilirler.

4.1 Staking into Planets

ARAZİ sahipleri, ARAZİLERİNE ev sahipliği yapan gezegenlere DAR yatırabilir. Bunu yaparak, gezegenin stake havuzundaki DAR miktarına göre o gezegendeki tüm ARAZİ için kaynak azaltma oranını düşürürler. Buna ek olarak, staking, aşağıdaki oylamalara düzenli olarak katılmalarını sağlar:

 • Sınırlı bir süre için madencilik ödülleri olarak nadir NFT’lerin şansını artırmak için bahis havuzundan [x] DAR ödeyin
 • Gezegene sınırlı bir süre için, madencilerin DAR yerine Katılım Puanları harcayarak o gezegene seyahat etmelerini sağlayan bir ulaşım cihazına erişim sağlamak için bahis havuzundan [x] DAR ödeyin

Bir Gezegen Havuzuna kazıklanan DAR’ın çözülmesi saatler sürer.

Stake ve oylama yoluyla bir Gezegenin çekiciliğini artırma yeteneği nedeniyle, ARAZİ Sahipleri işbirliği yapacak ve farklı gezegenlerin ARAZİ sahipleri arasında doğal bir rekabet olacaktır.

4.2 MoD Havuzuna Stake

Tüm oyuncular, oyunun devam eden gelişimine katkıda bulunmak için MoD havuzuna girebilir. Minimum bahis süresinden sonra bu onlara aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:

 • NFT indirimlerine erken erişim
 • NFT Ödülleri
 • Token ödülleri
 • Stake edilen DAR’a bağlı olarak kazanılan Katılım Puanlarında Artış

MoD Pool’a eklenen DAR’ın buzunun çözülmesi saatler sürecektir. Oyun geliştirme devam ederken, oyunların artan özellik kapsamını yansıtan yeni bahis seçenekleri dahil edilebilir.

 1. Madencilik

İlerleme, bir madenci için birincil motive edicidir ve oyuncunun daha zor madenlerde madencilik yapma ve daha güçlü canavarlarla başa çıkma yeteneğini yansıtır. Bir madencinin ilerlemek için yeni ekipman/araçlar üretmesi veya mevcut ekipmanını/araçlarını iyileştirmesi gerekir. Bunun için KARA’da madencilik yaparken veya piyasadan satın alarak bulabileceği kaynaklara ihtiyacı var. İlerleme, bir madencinin yalnızca halihazırda madencilik yapabileceği ARAZİ üzerindeki performansını iyileştirmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda daha önce erişemediği ARAZİ’ye erişim sağlar.

Madencilik seansına başlamak için madenciler, belirli LAND olarak duvar olarak bir gezegen seçmelidir. Gezegenler arasında seyahat etmek bir seyahat ücretine mal olur. Madencilik için bir ARSA kiralamak, ARSA sahibine verilecek bir Kira Ücretine mal olur. Madencilik sırasında oyuncular, yüksek puana katkıda bulunan başarılı eylemler için puan kazanacaklar. Bu yüksek puan, madencilik seansından sonra oyuncuların alacakları ödüllerin kalitesini ve miktarını belirler. Bu ödüller, ganimetlerin yanı sıra farklı nitelik ve nadirlikteki kaynakları içerir.

 

 1. Crafting 

Üretim ekipmanı Mines of Dalarnia ilerleme sisteminin merkezinde yer alır. Ekipman hazırlama ve yükseltme, oyuncunun genel güç seviyesini yükselterek daha yüksek zorluktaki mayınlara erişmesini sağlar. Daha yüksek zorluklar, oyuncuları daha nadir kaynaklar ve ganimetlerle ödüllendirir.

Ekipman aşağıdaki kategorilerde gruplandırılmıştır:

– Blokları yok etmek için kullanılan seçimler.

– Canavarları öldürmek için kullanılan silahlar.

– Düşman saldırılarına karşı savunma ve çeşitli temel etkilere karşı koruma sağlayan zırh.

– Belirli avantajlar ekleyen ve belirli özellikleri artıran Exo’lar.

– Tamamen kozmetik olan kasklar.

– Küçük mekanik faydalar sağlayan ancak çoğunlukla kozmetik olan evcil hayvanlar.

Crafting sistemi, üç ölçeklenebilir özelliğe odaklanır:

– Genişlik

– Derinlik

– Özelleştirme

Merkezi Olmayan Yönetim

Mines of Dalarnia’nın vizyonu, oyunun kendi topluluğu tarafından kontrol edilen ve finanse edilen özerk, oyuncuya ait bir deneyim haline gelmesidir. Yönetim Özellikleri, tüm token sahipleri için mevcut olacak ve geliştirme ekibi oyun için temel vizyonunu belirledikten sonra kademeli olarak kullanıma sunulacak. Başlangıçta, yönetim yapısı oyun içi ödüllerin yanı sıra bahis ödüllerine karar vermek için zorlanacak. Oyun olgunlaştıktan ve DAR tokenleri daha fazla dağıtıldıktan sonra ek özellikler kullanıma sunulacak.

Mines of Dalarnias’ın yönetim modelinin arkasındaki genel fikir, oyun rollerini yansıtan ve tüm aktif oyuncuların oyunun yönü ile ilgili kararlara bir dereceye kadar katılmalarına izin veren çok katmanlı bir yaklaşımdır.

Mines of Dalarnia

Twitter

Litepaper

Metaverse Türkiye

Yavuz Çakmak

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Scroll to Top