nvidia omniverse

Nvidia Omniverse Platformu Ücretsiz Oluyor!

Nvidia Omniverse’ün sahibi olan teknoloji devi Nvidia, gerçek zamanlı 3D tasarım ve sanal dünya simülasyon platformu Omniverse ürününe yeni özellikler ve ortaklar da ekleyerek ürünü kullanan kişisel kullanıcılar için ücretsiz yapacağını açıkladı.

Salı günü Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Nvidia, gerçek zamanlı 3D tasarım ve sanal dünya simülasyon platformu Omniverse’i bireysel yaratıcılara ve sanatçılara ücretsiz olarak sundu.

Teknoloji devi, şirketin “mühendisler için metaverse” olarak adlandırdığı ürün için yeni özellikler ve entegrasyonlar da eklediğini belirtti.

Omniverse geçen yılın başlarında beta olarak piyasaya sürülmüştü ve bunu Kasım ayında işletmeler için ücretli bir abonelik sürümü izlemişti. Nvidia Omniverse’ün 100.000’den fazla içerik oluşturucu tarafından indirildiğini ifade ediliyor.

Geçen yaz Computex’te bir sunum sırasında, Nvidia CEO’su Jensen Huang, video oyunu sürümleri ve NFT’ler içeren artırılmış gerçeklik (VR) destekli sürümler dahil olmak üzere “birçok metaverse türü” için hedeflerini ve planlarını özetlemişti.

Peki Nvidia Omniverse Nedir?

Omniverse, tasarımcıların ve içerik oluşturucuların dizüstü bilgisayarlarından veya iş istasyonlarından 3 boyutlu varlıklar ve sahneler oluşturmasına yardımcı olmak için grafikleri, yapay zekayı (AI), simülasyon araçlarını ve ölçeklenebilir bilgi işlemi birleştirir. Omniverse, uyumsuz araçlarla oluşturulan bağımsız 3B tasarım dünyalarını sanal sahnelere bağlayabilmesi sayesinde metaverse evrenine optimizasyonu kolaylaştırır.

Nvidia, Omniverse’e tek tıkla birlikte çalıştırma aracı Nucleus Cloud ve Nvidia’nın ortakları tarafından oluşturulan yeni bağlayıcılar, eklentiler ve varlık (asset) kütüphaneleri gibi yeni özelliklerini eklediklerini duyurdu. Yeni ekosistem ortakları arasında Shutterstock tarafından satın alınan TurboSquid, CGTrader, Sketchfab ve Twinbru da yer alıyor.

 

Omniverse Website

Omniverse Twitter

Metaverse Türkiye

Bir Yorum Yazın

Scroll to Top