Oxford Yılın Kelimesi : Metaverse vs Goblin Modu

“Özür dilemeden kendini beğenmiş, tembel, şımarık veya açgözlü bir davranış türü” anlamına gelen “goblin modu”, sürecin ilk kez seçmenlere açılmasının ardından “metaverse”i geride bırakarak 1. sırayı aldı. Oxford Languages tarafından kısa listeye alınan üç dönem arasında 300.000 kişi oy kullandı.

 

Oxford Languages 4 Aralık’ta yaptığı bir duyuruda, viral olan “goblin modu” teriminin “metaverse” ve #IStandWith’i geçerek 2022’de yılın kelimesi olduğunu söyledi. Oxford’un araştırmasına göre, kısmen Facebook’un Ekim 2021’de Meta olarak yeniden markalaşmasının da etkisiyle, metaverse teriminin kullanımı “Oxford Corpus’ta bir önceki yıla göre neredeyse dört kat arttı”.

Collins Dictionary’nin 2021 kelimesi yarışmasını “NFT” veya nonfungible token kelimesi kazanırken, aynı yıl Oxford’un seçtiği kelime olarak “vax” birinci oldu.

Metaverse, birçok alanda COVID-19 kilitlenmelerinin kaldırılmasının ardından “‘normal hayata’ dönme fikrini reddeden bireylerin hakim ruh halini yakaladığı” için Şubat ayında viral olan goblin moduna yenildi. #IStandWith, Rusya’nın Şubat ayında ülkeyi işgal etmesinin ardından #IStandWithUkraine gibi sosyal medya hashtag’lerinin yönlendirdiği yarışmada üçüncü oldu.

Layık rakip

Oxford Languages, “Sanal gerçeklik alanında hibrit çalışma gibi nispeten yeni kavramlarla uğraşırken, metaverse, tamamen çevrimiçi bir geleceğin etiği ve fizibilitesine ilişkin tartışmalara özellikle uygundur” dedi. “Goblin Mode”a layık bir rakip olan “metaverse”, kripto toplulukları ve yayınları arasında oylamada ilgi topladı. Geleceğinin sürdürülebilirliği ve uygulanabilirliği hakkındaki tartışmalara daha fazla ses katıldıkça, terimin kullanımının artmaya devam ettiğini görüyoruz.”

Oxford, Kasım ayında yayınlanan ‘metaverse’ video sunumunda, terimin 1992’de yayınlanan Neil Stephenson tarafından yazılan bilim kurgu romanı Snow Crash’e dayandığını söyledi.

Bir Yorum Yazın

Scroll to Top